Pasek do spodni jest uważany za najważniejszy dodatek do męskich stylizacji. Szczególne znaczenie ma w przypadku eleganckiego ubioru, gdzie musi on tworzyć spójną całość z krawatem, muchą oraz poszetką. Pasek posiada wtedy walory ozdobne. Jednak należy wskazać, że ten element galanterii skórzanej musi pełnić zwłaszcza swoją praktyczną funkcję i odpowiada za podtrzymywanie spodni na właściwej wysokości. W tej roli najlepiej sprawdza się męski pasek skórzany. Sprawdź dlaczego każdy mężczyzna powinien zaopatrzyć się w pasek z tego materiału!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paska?

Wybór paska do spodni nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby pasek męski mógł być z powodzeniem wykorzystywany, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest barwa. Jeśli w swojej szafie posiada się ograniczoną ilość tego dodatku, najlepiej jest wybrać model w stonowanej kolorystyce. Najbardziej uniwersalny będzie więc czarny pasek męski. W sytuacji, gdy jest się fanem mody i często zakłada się garnitury oraz buty w różnych odcieniach, dobrze jest zaopatrzyć się w kilka pasków – zarówno czarnych, jak i szarych lub brązowych. Kolejny krok to wybór producenta naszego paska. Na polskim rynku jest ich wielu, dlatego też można bez przeszkód wybrać wariant w cenie odpowiedniej na naszą kieszeń. Z doświadczenia wiemy, że „wysokiej jakości skórzany pasek” za 29,90 dostępny na portalach aukcyjnych to zazwyczaj tandeta. W naszej redakcji od lat stawiamy na droższe a co za tym idzie dużo lepsze jakościowo paski. To się po prostu bardziej opłaca. Ważne jest ponadto określenie stylu paska. Co do zasady wyróżnia się dwie podstawowe kategorie. Jedna z nich to paski sportowe, a druga eleganckie. Bezpośrednio z tą kwestią wiąże się rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest pasek. W pierwszym przypadku, czyli podczas mniej formalnych sytuacji warto postawić na przykład na paski zamszowe lub plecione. Elegancka odzież powinna zawsze łączyć się z gładkim paskiem wykonanym ze skóry, wyróżniającym się delikatnym połyskiem. Kluczową kwestią jest także odpowiedni rozmiar paska. Żeby poprawnie go określić, niezbędne jest skrupulatne zmierzenie swojego obwodu. Warto także zwrócić uwagę na ilość dziurek w pasku. W standardowych modelach jest ich zwykle siedem lub dziewięć, a typowa odległość pomiędzy nimi to około dwa centymetry. Nie bez znaczenia jest także sposób zapięcia paska. W tej roli najlepiej sprawdza się klamra, jednak w sklepach można spotkać również warianty z cypelkiem lub automatycznym zaciskiem lub pół automatem.

Dlaczego warto zainwestować w skórzany pasek?

Skórzane paski męskie to synonim luksusu, elegancji i dobrego smaku. Każdy pan musi mieć w swojej szafie przynajmniej jeden dodatek tego rodzaju. Wysokiej jakości pasek męski sprawdzi się zwłaszcza podczas ważnych uroczystości oraz wydarzeń, w trakcie których trzeba prezentować się z klasą. Duża praktyczność takiego elementu garderoby sprawia, że pasek skórzany jest idealnym pomysłem na prezent, zwłaszcza jeśli chce się podarować komuś jakiś przydatny upominek. Można wręczyć go w związku z wieloma jubileuszami, a zyska się pewność, że taki podarunek na pewno nie wyląduje na dnie szafy. Wręcz przeciwnie, osoba obdarowana będzie mogła wykorzystać go za każdym razem, gdy sytuacja zmusi do założenia garnituru. Pasek będzie wtedy stanowił swoistą kropkę nad i. Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi oraz precyzji wykonania doda uroku każdej stylizacji. Fakt, że skóra jest wytrzymałym materiałem, a stworzone z niej przedmioty są wyjątkowo solidne, sprawia że taki prezent może służyć przez lata. Sprawdza się tutaj zasada, zgodnie z którą pokaźna cena idzie w parze z wysoką jakością produktu.

W jaki sposób dbać o skórzany pasek?

Aby męski pasek skórzany mógł być wykorzystywany przez długi czas konieczne jest odpowiednie zadbanie o niego. Przede wszystkim ważny jest sposób przechowywania tego dodatku. Zaleca się delikatnie go złożyć, a następnie włożyć do bawełnianego woreczka i umieścić w miejscu pozbawionym wilgoci. Istotne jest bowiem zadbanie o to, aby pasek nie miał kontaktu z wodą, ponieważ skóra źle reaguje na ten czynnik. Jeśli mimo wszystko pasek męski ulegnie zmoczeniu trzeba jak najszybciej go osuszyć, pozwoli to zapobiec powstawaniu pęknięć na jego powierzchni. Nie można także zapomnieć o regularnej impregnacji paska skórzanego za pomocą profesjonalnych środków. Warto zaopatrzyć się w taki produkt już w momencie dokonywania zakupu paska ze skóry. Natomiast w przypadku, gdy pasek wykonany z tego materiału zmienił swoją barwę lub parcieje, jedynym wyjściem jest udanie się do kaletnika.

Jakich błędów unikać przy wyborze i noszeniu paska?

Jednak zarówno wybór odpowiedniego paska, jak i sposoby jego noszenia mogą być źródłem wielu wątpliwości. Warto więc poznać najczęściej popełniane w tym zakresie błędy i nie dopuścić do ich wystąpienia. Oto one:

  • za podstawowy błąd w tym względzie uznawany jest wybór zbyt krótkiego lub wręcz przeciwnie za długiego paska – przed jego zakupem trzeba więc dokonać dokładnych pomiarów
  • zakładanie paska pozbawionego klamry do ubiorów utrzymanych w eleganckim stylu
  • zakładanie casualowego lub parcianego paska do garnituru
  • w przypadku klasycznej stylizacji klamra jest bowiem obowiązkowa, jednak jeśli ma ona srebrny kolor to nie powinno się zakładać do tego koszulowych spinek o inne barwie lub złotej biżuterii, na przykład zegarka
  • brak powiązania kolorystycznego pomiędzy paskiem, a butami – niedopuszczalne jest na przykład ubieranie czarnego paska i brązowych butów
  • nie jest możliwe zakładanie paska, jeśli w spodniach nie ma szlufek, a także łączenie męskiego paska z szelkami

Podsumowanie

Pasek skórzany to element garderoby, który może przydać się każdemu. Korzystać z niego mogą kobiet – jako dodatek do stylizacji, w których główną rolę odgrywają spodnie, spódnica, a nawet sukienka. Również w przypadku mężczyzn taki pasek jest po prostu niezastąpiony. Szczególnie, jeśli wybierze się pasek męski wykonany ze skóry. Galanteria skórzana sprawdza się w każdej sytuacji, bowiem cechuje się dużą uniwersalnością oraz klasycznym wyglądem. Bez względu na to, czy panowie założą pasek do dżinsów, czy do spodni od garnituru – zawsze będą prezentować się stylowo. W końcu skórzane paski męski nigdy nie wychodzą z mody.

Źródło zdjęć pasków do artykułu: https://paoloperuzzi.it/