potfel

Portfele skórzane od zawsze cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród panów, jak i pań. Wynika to nie tylko z tego, że są one trwałe, odporne na uszkodzenia i funkcjonalne, ale również dlatego, że prezentują się niezwykle elegancko. Aby jednak móc cieszy się ze wszystkim zalet portfela wykonanego z naturalnej skóry, ważne jest, aby właściwie o niego dbać. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie użytkować, czyścić i konserwować portfel skórzany.

Jak właściwie użytkować portfel skórzany?

Skóra naturalna jest wyjątkowym materiałem. Jest trwała i niezwykle estetyczna. Jednak jak każdy materiał, także i ona ma swoje ograniczenia. Nie da się ukryć, że skórzane portfele najczęściej noszone są w kieszeni męskich spodni lub w damskiej torebce. Nierzadko znajdują się tam z innymi przedmiotami. Często są to klucze, monety bądź inne ostre przedmioty. W takim przypadku niestety liczyć trzeba się z ryzykiem uszkodzenia portfela. Mowa tu zwłaszcza o zarysowaniu skóry. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli na skórzanym portfelu pojawią się większe rysy, to jedynym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie specjalistycznej uzupełniającej pasty do skóry. Lepiej jest zatem takich sytuacji unikać i nosić portfel skórzany w taki sposób, aby nie był on narażony na żadne zarysowanie lub inne uszkodzenia. Równie istotne jest także to, aby w portfelu nie nosić zbyt wielu rzeczy. Co prawda naturalna skóra jest dość elastyczna i dopasowuje się do zawartości portfela, to jednak jeśli będzie się w nim upychać zbyt wiele rzeczy, to portfel prędzej czy później zacznie tracić swój pierwotny kształt, a tym samym przestanie wyglądać estetycznie. Trzymając się powyższych zasad, można skutecznie wydłużyć żywotność portfela. A jak powinno się czyścić portfele ze skóry?

Jak usuwać zabrudzenia ze skórzanego portfela?

Portfel, nawet jeśli jest właściwie użytkowany, to zawsze może ulec zabrudzeniu. Na szczęście portfel ze skóry naturalnej jest dość łatwy w utrzymaniu w czystości. W przypadku portfela wykonanego z klasycznej, niebarwionej skóry to jego wyczyszczenia wystarczy zastosować delikatną mieszankę wody i octu. Pamiętać jednak trzeba, że ocet powinien być tu jedynie dodatkiem, a nie głównym składnikiem mikstury. Tak przygotowaną mieszanką należy czyścić portfel za pomocą wilgotnej i mokrej szmatki. Jeśli na portfelu pojawią się tłuste plamy, to do ich usunięcia wykorzystać można mieszankę z terpentyny i ubitego białka jajek. Taka mikstura jest również skuteczna w przypadku skóry delikatnej, np. z węża. Natomiast w przypadku portfeli wykonany ze skóry jasnej i białek bardzo dobrze sprawdza się ich czyszczenie za pomocą zwykłej gumki do ścierania. Oczywiście na rynku dostępne są także specjalne preparaty czyszczące do skórzanych portfeli. Warto jednak na początku spróbować domowych sposobów, tym bardziej że jak widać, nie są one skomplikowane.

Jak konserwować portfel skórzany?

Zarówno skórzane portfele męskie, jak i portfele damskie wymagają odpowiedniej konserwacji. W przypadku skóry delikatnej sprawdzoną metodą konserwacji jest jej natłuszczanie niewielką ilością dobrej jakości pasty do obuwia bądź gliceryny. Następnie portfel powinno się pastować do połysku. Pastę do obuwia wykorzystać można także do polerowania białej skóry. Pamiętać jednak trzeba, aby była to pasta bezbarwna, a do samego polerowania użyć należy miękkiej ściereczki. Jeśli z kolei posiada się portfel ze skóry lakierowanej, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie oliwy i oliwek. W przypadku skóry lakierowanej nie powinno się stosować wspomnianej wcześniej pasty do butów lub gliceryny. Jeśli natomiast chodzi o portfele wykonane ze skóry barwionej, kolorowej, to takie modele pielęgnować można mieszanką z gorącego wosku pszczelego i terpentyny. Na koniec dodać jeszcze trzeba, że w taki samym sposób czyszczone i konserwowane powinny być bardzo popularne dziś portfele z ochroną kart RFID.