Idealne auto dla rodziny powinno być nie tylko komfortowe i funkcjonalne, ale również przestronne i niedrogie w eksploatacji. W tym artykule podpowiemy, na jakie pojazdy zwrócić uwagę, a także wymienimy konkretne modele.

Jakie auto dla rodziny?

Nie ulega wątpliwości, że bardzo szeroka jest definicja auta rodzinnego w polskich warunkach. Dawniej na ulicach królowały Fiaty 126p i trzeba sobie było jakoś radzić, ale technologia motoryzacyjna poszła mocno do przodu i obecne samochody są już zdecydowanie lepsze. Podstawowym zadaniem samochodu rodzinnego jest zapewnienie jak najwyższego poziomu komfortu. Można powiedzieć, że kryteria są proste, bo wystarczy foremny i pojemny bagażnik, a także obszerne wnętrze. Bardzo ważna, o ile nie decydująca jest dla niektórych bezawaryjność. Jeśli w grę wchodzi rodzina, to kluczową rolę odgrywa obszerny bagażnik. Odpowiedniej ilości miejsca wymaga nie tylko transport wózka dziecięcego, ale również zakupów oraz bagaży podczas wyjazdu. W przypadku dorastających dzieci meble są bardzo często wymieniane, a bagażnik ułatwia przewóz mebli. Z reguły obszerne bagażniki mają auta rodzinne 7-osobowe, które są niezwykle komfortowe. Warto jednak podkreślić, że nie tylko bagażnik musi być obszerny, bo równie ważna jest właściwa ilość przestrzeni w kabinie. Istotne jest to, że auto rodzinne powinno zapewniać dobre warunki jazdy zarówno pasażerom, jak i kierowcy. Odpowiedni komfort podróży powinny gwarantować przednie siedzenia, a także tylna kanapa. Przy zakupie auta dla rodziny trzeba zwrócić uwagę na rozstaw osi, a także szerokość i wysokość kabiny. Istotny jest też niski tunel środkowy i kształt dachu, kształt foteli i tylnej kanapy. Warto wspomnieć też o zaczepach IsoFix, które są wykorzystywane do montażu fotelików. Należy pamiętać, że samochód dla dużej rodziny powinien mieć też łatwy dostęp do siedzeń. Dzięki temu można łatwo w fotelikach posadzić dzieci, a jeśli w domu są osoby starsze, to również ułatwia ich transport. Wysoki poziom bezpieczeństwa jest kolejną oczywistością, której nie można pominąć.

Wybrane modele budżetowych samochodów

Najważniejsze jest to, żeby z całą rodziną bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Model auta godny polecenia to Audi A6 1.9 TDI, które jest ulubieńcem Polaków. Jest to samochód, który starzeje się bardzo powoli, a bez większego problemu można znaleźć egzemplarz w dobrym stanie technicznym. Trzeba się jednak poważnie uzbroić w cierpliwość, jeśli oprócz dużego wnętrza chce się mieć bogate wyposażenie. Dobrym wyborem będzie także benzyniak 1.8T i diesel 1.9 TDI. Diesel 1.9 TDI jest wręcz doskonały, ale niestety wiele egzemplarzy może się pochwalić ogromnymi przebiegami. Eksperci zdecydowanie odradzają silnik 2.5 TDI, który jest bardzo awaryjny. Trzeba również uważać na pojazdy z zaniżonym przebiegiem i modele powypadkowe. Nie ma sensu kupować samochodu, który będzie studnią bez dna i cały czas trzeba będzie do niego dokładać pieniądze. Koszty utrzymania zależy od pojemności silnika, awaryjności, kosztu podzespołów oraz rodzaju gwarancji producenta. Kolejne auto dla rodziny to Xsara Picasso 2.0 HDI, czyli model, który utrzymuje się na rynku już kilkadziesiąt lat. Citroen Xsara Picasso posiada obszerne i ciekawie zaaranżowane wnętrze, a także bardzo duży bagażnik. Istotne jest to, że tankowanie paliwa pozostaje mimo wszystko największym kosztem posiadania samochodu, dlatego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na spalanie. Z reguły budżetowe auta rodzinne mają mniejsze silniki, a ich pojemność nie przekracza 2 litrów. Taki silnik powinien całkowicie wystarczyć do spokojnej jazdy po mieście i dłuższych trasach. Jedną z najpopularniejszych marek wybieranych przez polskie rodziny jest Dacia. Dowiedz się więcej z artykułu Historia marki Dacia.