Latem podczas upałów często się pocimy, a jednym z bardzo newralgicznych miejsc okazują się często męskie stopy. Przepocone buty i skarpetki o nieprzyjemnym zapachu to koszmar, który niejednemu spędza sen z powiek. Na szczęście krępujących sytuacji można uniknąć dbając o stopy w odpowiedni sposób. Poniżej zdradzamy kilka trików, które szybko przynoszą efekty i pozwalają zapomnieć o kłopocie potliwości stóp.

Co stoi za potliwością?

Na początku warto poznać powody, które prowadzą do wzmożonej potliwości stóp. Zalicza się do nich nie tylko podwyższona temperatura powietrza w okresie letnim, ponieważ zimą bardzo często ten kłopot powraca. Należy wiedzieć, że za potliwość mogą odpowiadać choroby, których być może nie jesteś jeszcze świadomy. Cukrzyca oraz nadczynność tarczycy, a także zaburzenia hormonalne mogą wywoływać tę nieprzyjemną dolegliwość. Dlatego dbając o swoje zdrowie trzeba regularnie przeprowadzać badania i odwiedzać gabinet lekarski. Nierzadko przyczyną potliwości jest stres, na kory reagujemy poprzez wzmożone wydzielanie potu. Spore znaczenia ma również prawidłowa dieta, jeśli dotychczas spożywałeś sporo ostrych potraw to może czas temu położyć kres. Walcząc z potliwością trzeba uważać na to, z jakiego materiału są wykonywane noszone na co dzień skarpety. Jeżeli są to skarpety męskie z sztucznych materiałów to problem z pewnością szybko nie mienie. Podobnie jest w przypadku butów, dlatego zachęcamy kupowanie solidnego obuwia!

Kosmetyki, a problem potliwości

W celu zatroszczenia się o stopy warto wybrać się na zakupy do drogerii. Okazuje się, że świetnym rozwiązaniem jest stosowanie środków przeciwpotowych dostępnych w postaci żeli, kremów i płynów. Poza tym warto zaprzyjaźnić się z odświeżaczami do obuwia, których należy używać tuż przed nałożeniem butów. Dostępne w postaci sprayu są proste w użyciu i całkiem ładnie pachną pozostawiając na dłuższy czas uczucie świeżości. Sprawdź również w jakiej temperaturze wody bierzesz kąpiele. Okazuje się, że ciepła i gorąca woda nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Wysoka temperatura wody pobudza do pracy gruczoły potowe, co sprawia że znacznie trudniej będzie walczyć z potliwością. Dlatego czas znacząco obniżyć temperaturę wody zarówno podczas kąpieli, jak i pryszniców.

Toksyna botulinowa dla Twoich stóp

A może skorzystasz z zabiegu? Ostrzykiwanie stóp specjalną toksyną botulinową (znanej jako botoks) sprawia, że gruczoły potowe znacząco obniżają nadmierne wydzielanie potu. Zabieg przeprowadza się w gabinecie kosmetologicznym lub u dermatologa. Jego efekty utrzymują się od 90 dni do maksymalnie 1 roku. To sposób dla osób, które nie widzą już żadnej możliwości wyjścia z trudnej sytuacji w walce z potliwością. Czasy, w których kosmetologia była zarezerwowana tylko dla kobiet minęły. Dlatego śmiało możesz skorzystać z porad specjalistów, którzy poza wspomnianą toksyną botulinową mogą również zaproponować zabieg jonoferezy. Polega on na zastosowaniu prądu o wysokim natężeniu. Co powiesz na takie rozwiązanie? Może rzeczywiście warto kupić solidne skórzane buty, przewiewne skarpetki i kilka kosmetyków? Walki z potliwością stóp nie odkładaj na jutro, ponieważ problem ten może być nieprzyjemny nie tylko dla samego Ciebie, ale również Twojego najbliższego otoczenia.