Moda na bycie fit i dbanie o ciało to obszar, którym od dawna interesują się współcześni mężczyźni. Nie od dziś mówi się, że sport to zdrowie. Dzięki aktywności fizycznej znacząco poprawiamy nie tylko swój wygląd, ale również samopoczucie. Świadomość posiadania odpowiednio zbudowanej sylwetki wielu mężczyznom dodaje pewności siebie, dzięki czemu w wielu sferach codziennego życia lepiej funkcjonują. Jednym z coraz chętniej wykonywanych w obleganych siłowniach zestawem ćwiczeń jest crossft, z którego korzystają zarówno trenujący mężczyźni jak i kobiety. Czym on tak właściwie jest i na czym polega? Ile dobrego możesz zrobić dla swojej sylwetki uprawiając cross fit? Jak często należy ćwiczyć, aby zobaczyć pierwsze efekty. Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Crossfit od a do z

W 2001 roku pierwsze treningi corssfit przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Program treningowy, który zakłada zarówno wzrost siły jak i poprawę kondycji narzucono w Kalifornii policjantom, okazało się że jest on bardzo skuteczny. Dzięki wypracowanym efektom crossfit stał się znanym na całym świecie treningiem.

To rodzaj bardzo wyczerpującego treningu, który przynosi pożądane efekty. Może go uprawiać prawie każdy kto nie ma żadnych problemów zdrowotnych takich jak np. kontuzje czy kłopoty z nadciśnieniem. Należy dopasować intensywność i poziom trudności treningu do swojego początkowego poziomu wydolności organizmu, aby sukcesywnie go podnosić. Poprzez regularne trening można zyskać sporo, ponieważ zrzucisz nie tylko niechciane kilogramy i poprawisz kondycję fizyczną, ale również dodatkowo poprzez ogromny wysiłek poprawisz swoje samopoczucie (duża dawka serotoniny hormonu szczęścia będzie wytwarzała się samoistnie w Twoim organizmie w czasie każdego treningu) oraz znacząco urozmaicisz swój dotychczasowy trening. Crossfit zakłada poprawienie sprawności osób ćwiczących w zakresie takim jak: wytrzymałość, zwiększenie masy mięśniowej, szybkość, gibkość, koordynacja, równowaga, podniesienie wydolności krążeniowo-oddechowej.

Jak ćwiczyć crosfit?

Pamiętaj, że crossfit to zestaw kilku ćwiczeń, które wykonuje się w określonym czasie i seriach. Tutaj nie ma czasu na pogawędki i odpoczynek! Całość treningu powinna mieścić się w czasie do 30 minut dziennie bez większych przerw. Aby kształtować całą sylwetkę będziesz wykonywał pompki, brzuszki, podnosił ciężary, skakał na skakance i ciągnął liny wszystko po to by wzmocnić i wysmuklić ciało. Zanim zaczniesz prawdziwy trening zawsze pamiętaj o rozgrzewce. Nie zajmuje ona wiele czasu, ale chroni Cię przed powstaniem różnorodnych kontuzji. Wystarczy, że poświęcisz na nią 5 minut, by nie martwić się o swoje zdrowie. Jej celem jest rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich przez to do wysiłku, rozruszane Twoich stawów oraz podniesienie tętna.

Przykładowy trening crossfit

Jeżeli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z programem treningowym, którym jest crossfit zalecamy w pierwszej kolejności narzucić sobie wykonanie w pełni treningu przeznaczonego dla osób początkujących. Jak wygląda taki trening? Na dzień dobry czeka Cię do pokonania 100m biegu w powtórzeniu na 3 serie, które jeżeli tylko chcesz możesz zastąpić treningiem na wioślarskim ergonometrze pokonując 150 m. Potem zaprzyjaźnij się z ciężarkami i wykonaj 3 serie po 9 powtórzeń podnoszenia hantelków. Następnie zakończ trening 12 podciągnięciami na drążku.

Jak wygląda crossfit dla znacznie bardziej zaawansowanych? Przede wszystkim jest intensywniejszy. Oznacza to, ze znacznie bardziej się zmęczysz ? Spróbuj m.in. zrobić 5 serii biegów na 500 m, wskocz 30 razy na skrzynie i 30 razy odbij o ścianę znaną z zajęć wychowania fizycznego piłkę lekarską. Pamiętaj ruch to zdrowie, ale w racjonalnych dawkach, jeżeli już od początku będziesz chciał równać się z osobami trenujacymi crossfit od np. roku to prosta droga do nabawienia się kontuzji, dlatego swoją przygodę z crossfitem rozpocznij od mniej intensywnych treningów.