jak dostać awans w pracy - egomen

Jak dostać awans w pracy? Sprawdź te metody!

Marzysz o lepszej wypłacie? Chciałbyś zajmować wyższe stanowisko w firmie? Wszystko jest możliwe! Starania o awans dotyczą niejednego z nas, ale nie wszystkie przynoszą oczekiwane efekty. Jak działać, by faktycznie osiągnąć swój cel? Czego absolutnie nie robić, by nie zaprzepaścić swojej szansy na rozwój kariery zawodowej? Garść cennych porad od specjalistów działających w branży HR znajdziesz w dzisiejszej publikacji.

Kierunek na rozwój

Niestety większość awansów nie spada z nieba i trzeba na nie zapracować. Dlatego przygotuj się na wyzwania, które prawdopodobnie spotkają Cię po drodze na wyższe stanowisko. Zadbaj przede wszystkim o to, aby obecnie wykonywane przez Ciebie zadania były realizowane bezbłędnie. Bądź terminowy, omawiaj każdy bardziej problemowy projekt z przełożonym i współpracownikami. Wykazuj się kompetencjami na każdym kroku i dbaj o ich dalszy rozwój. Inwestuj w samorozwój i dokształcanie. Szef, który zauważy w Tobie potencjał może sam zaproponować Tobie szereg szkoleń. Skorzystaj z tej propozycji! Troszcz się zarówno o Twoje umiejętności zawodowe, jak i kompetencje miękkie. Przeważnie wyższe stanowisko wiąże się nie tylko z większymi obowiązkami, ale też natężeniem kontaktów z resztą zespołu. Im lepiej poznasz jego członków tym lepiej dla Ciebie.

Przywyknij do tego, że otrzymanie awansu wymaga czasu. Przeważnie nie dostaje się go po sześciu miesiącach pracy. Nie oczekuj, że nie przytrafią się Tobie żadne błędy. Takie założenie może spowodować Twoją frustracje w problematycznej sytuacji, a to przełoży się automatycznie na jej nieprofesjonalne rozwiązanie. Umiejętne podejście do problemów i zdolność naprawiania błędów pomagają w uzyskaniu awansu czasem dużo bardziej niż pasmo samych sukcesów. W końcu umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest bardzo istotna na wyższych stanowiskach.

Poważna rozmowa z szefem

Będąc pewnym swoich kompetencji i posiadając szereg osiągnięć, za którymi będzie podążało Twoje doświadczenie pracy w firmie możesz zdecydować się na spotkanie z szefem. Jeżeli on sam go nie zaproponuje Ty wyjdź z inicjatywą. Przygotuj wachlarz argumentów, dzięki którym udowodnisz że faktycznie zasługujesz na awans. Nie powinieneś o niego ubiegać się bezpodstawnie. W trakcie rozmowy szef będzie prowadził z Tobą dyskusje, w której z pewnością omówicie wizje przyszłości. Skup się, nie okazuj niepewności i trzymaj nerwy na wodzy. Musisz być świadomy tego, że nie każda rozmowa o awansie rzeczywiście się nim kończy. Trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwości. Dlatego od początku do końca spotkania zachowaj profesjonalizm.

Śmiało opowiedz o Twoich planach na przyszłość, być może masz pod ręką szereg pomysłów, które mogłyby pomóc rozwinąć się firmie. Nie bój się krytykować rozwiązań dotychczasowych, jakie chciałbyś zmienić. Szef, który zauważy w Tobie potencjał z pewnością nie zignoruje Twoich ambicji. Jeżeli nie dostaniesz awansu teraz to nic nie będzie stało na przeszkodzie, by dostać go za jakiś czas. Istotne jest to, aby Twój przełożony wiedział na czym Tobie zależy. W przeciwnej sytuacji będziesz żył w świecie domysłów i przypuszczeń, które niestety niczego dobrego nie wnoszą i znacząco obniżają efektywność w pracy.

3 rzeczy, których nie powinieneś robić dążąc do awansu

Poza działaniami, na które warto postawić dążąc do wyższego stanowiska są również zachowania, jakich należy unikać. Dzięki nim z pewnością nie otrzymasz awansu, a w najgorszym przypadku możesz nawet stracić pracę.

Na pierwszym miejscu wśród zachowań zakazanych znajduje się przekupstwo. Proponowanie wizyt w SPA, prezentowanie drogiego whisky i inne wymyślne niespodzianki dla przełożonych skutecznie opróżnią Twoje kieszenie, ale nie przełożą się na awans. Co więcej, mogą negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek w oczach szefa lub szefowej. Lizusostwo nigdy nie jest dobre…

Kolejną praktyką, której zdecydowanie odradzamy jest wchodzenie w bardzo intymne relacje z pracodawcą. Najczęściej o to podejrzewa się kobiety, ale mężczyźni często również są do tego zdolni. Romanse w biurach nie zawsze kończą się happy endem, a tym bardziej udanymi awansami. Nie marnuj czasu, kariery i własnej psychiki na tak nieskuteczną metodę.

Ostatnią z praktyk, jakiej lepiej unikać jest dążenie do pozbawienia upatrzonego stanowiska kolegi lub koleżanki z pracy. To wysoce nieetyczne zachowanie, które może obrócić cały zespół przeciwko Tobie. Mądry szef z pewnością zauważy sygnały, które będą świadczyły o tego typu pomysłach szybciej niż myślisz. Może to doprowadzić nawet do zwolnienia z pracy, w której zamierzałeś awansować.

Staraj się o awans pracując, nie kombinując… Trzymamy za Ciebie kciuki!