Weekend tuż tuż, a to właśnie z nim często wiąże się duża ilość alkoholu. Po świetnej zabawie nadchodzi poranek, który niekoniecznie należy do najprzyjemniejszych kiedy okazuje się, że dopadł Cię kac. W jaki sposób radzić sobie z złym samopoczuciem po wypiciu procentów? Kilka porad znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Czym właściwie jest kac?

Upojenie alkoholowe to wynik działania na nasz organizm etanolu, który znajduje się w składzie napojów alkoholowych. Stan nietrzeźwości osiągamy, gdy mamy we krwi powyżej 0,5 promila. Spożywając dużą ilość piwa, wódki i innych trunków sprawiamy, że w naszej wątrobie powstaje substancja określana jako aldehyd octowy. Staje się ona reaktywną i przez to toksyczną dla ludzkiego organizmu. Objawy kaca takie jak np. nudności, ból głowy, biegunka, potliwość, ogromne pragnienie, czy nadwrażliwość na światło to wynik walki ludzkiego ciała z tą toksyną. Twój organizm przechodząc przez stan kaca po prostu się broni i robi wszystko, co może by pozbyć się tej substancji.

Jak uniknąć kaca po imprezie?

Nieprzyjemnym skutkom picia nadmiernej ilości alkoholu można zapobiec. Możesz zadbać o kilka rzeczy, które pomagają znacząco złagodzić objawy kaca lub w ogóle do niego nie dopuszczają. Przede wszystkim zawsze pamiętaj o tym, by przed spożyciem alkoholu coś zjeść. Nie pije się go na zupełnie pusty żołądek. Najlepiej wybrać dość tłusty posiłek, dzięki niemu proces wchłaniania się szkodliwych toksyn i etanolu będzie dużo wolniejszy i łagodniejszy. Warto również na co dzień dbać o odpowiednią suplementacje witaminami C i B. Ich obecność w organizmie zdecydowanie pomaga w starciu z kacem. Podobnie działa woda. Jeżeli nie dopuścisz do odwodnienia podczas imprezy i co drink wypijesz też szklankę wody, to z pewnością nie będziesz rano mocno cierpieć. Staraj się również nie mieszać ze sobą różnych rodzajów trunków. Jednoczesne picie piwa, wódki, szampana i wina z pewnością źle się skończy… Nie chcąc cierpieć po zabawie pamiętaj, że palenie papierosów i innych używek nie powinno mieć miejsca tuż po spożyciu dużej dawki alkoholu. To sposób na ogromnego kaca i szybkie osiągniecie stanu nietrzeźwości. Jedną z ważniejszych kwestii jest także to, co będziesz pić. Unikaj tanich alkoholi niskiej jakości, które w swoim składzie mają dużo więcej nieprzyjaznych wątrobie substancji niż te lepsze. Postaw na dobre whisky, koniak lub wino i nie daj się skusić na coś gorszego.

Jak poradzić sobie z kacem?

Jeśli postanowisz zaszaleć i sprawdzisz, co się stanie kiedy nie zastosuje się do powyższych porad to najprawdopodobniej w sobotę lub niedziele obudzisz się ze sporym kacem. Na szczęście jest to stan przejściowy, choć może Tobie wydawać się powolnym umieraniem w prawdziwych męczarniach. Istnieje kanon sprawdzonych sposobów na kaca, które są stosowane od wielu lat.

Woda będzie dla Ciebie zbawieniem. Duża dawka alkoholu mocno odwodni Twój organizm i będziesz odczuwać ogromne pragnienie. Poza tym wypicie sporej butelki wody sprawi, że szybciej przestanie Cię boleć głowa. Wypłuczesz też nią toksyny z organizmu i uzupełnisz brakujące elektrolity. Poza tym warto wziąć długi prysznic. Najlepiej skorzystać z zimnej, pobudzającej krążenie i energię wody. Po takiej szybkiej kąpieli poczujesz się świeższy i znacznie lepiej stawisz czoła objawom kaca.

A może miodek? Do szklanki z wodą możesz śmiało dodać łyżkę lub dwie miodu. Słodki posmak z pewnością poprawi Ci nastrój i podniesie poziom glukozy we krwi. To powinno pomóc postawić Cię na nogi.

Prawdopodobnie pokochasz  też sok pomidorowy, ponieważ dzięki niemu uzupełnisz nie tylko niezbędne makro i mikroskładniki, ale również przyspieszysz proces trawienia samego alkoholu. Warto również sięgnąć po inne soki np. owocowe, które wspomogą detoksykacje organizmu.

Jajka to kolejny sprawdzony sposób na kaca. Niepozorne jajko zawiera w swoim składzie cysteinę, która jest substancją znacząco przyspieszającą redukcje toksyn po spożyciu sporej dawki alkoholu.

Kiedy tylko dojdziesz do siebie warto postawić na sycący i tłusty posiłek. Frytki, czy burger z pewnością się tutaj dobrze sprawdzą.