Mediolan jest najbogatszym miastem we Włoszech, jest także stolicą mody i finansów. Geograficznie jest położony w Lombardii, jest to północno-zachodnia część Włoch. Jest wspaniałym miejscem wypadowym do miast takich jak Bergamo, Turyn lub Jezioro Como. Niedaleko znajdują się słynne Alpy, które nie tylko zimą przyciągają wielu turystów.

W Mediolanie można spędzić ciekawy weekend jednak co zobaczyć?

Najważniejsza katedra – Duomo di Milano

Wręcz oszałamiająco piękny budynek sakralny. Będąc w Mediolanie nie można przeoczyć tej wspaniałej architektury. Jest usytuowana na ogromnym placu i otoczona wspaniałymi pałacami i kamienicami. Jej piękne zdobienia i kunszt pracy jaką włożyli budowniczowie zapiera dech w piersiach. Na żywo robi ogromne wrażenie. Wokół jest mnóstwo turystów oraz samych Włochów, którzy przechadzają się po pobliskich sklepach marek z najwyższej półki. Włosi są znani z dobrego gustu odzieżowego. Wszędzie widać eleganckich panów i kobiety ubrane szykownie. Mediolan jest stolicą mody i czuć to szczególnie na placu przy najsławniejszej katedrze w mieście.

Będąc już w tym miejscu warto wejść do środka katedry, na to trzeba zarezerwować kilka godzin i koniecznie wejść na dach, z którego widać piękną panoramę miasta. Przy katedrze jest muzeum, które także trzeba koniecznie odwiedzić. Są tu różne rzeźby, arrasy i inne dzieła sztuki, mówi się, że to najlepsze muzeum przykościelne we Włoszech.

Galeria Wiktora Emanuela II

Tuż obok Duomo di Milano znajduje się najpiękniejsza galeria na świecie. Jest jedną z najstarszych, bo działa już od 1867 roku, w jej wnętrzu oprócz sklepów, do których często witają gwiazdy telewizji, takich jak Prada, Louis Viutton czy Prada znajdują się także wykwintne restauracje oraz miejsce dla każdego turysty. Na głównym korytarzu galerii na ziemi znajduje się mozaika, na której każdy turysta powinien stanąć na pięcie i obrócić się trzy razy w prawo. Trzeba stanąć dokładnie na genitaliach byka na mozaice, która przedstawia Herb Turynu, takie zagranie ma przynieść szczęście. Choć nie każdy może sobie pozwolić na zakupy w tym miejscu to wszyscy mogą podziwiać imponujące przeszklone kopuły neoklasycznej galerii.

Dzielnica Brera

Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jest tu mnóstwo wspaniałych butików z najnowszymi trendami oraz perfumeria kuszące wspaniałymi zapachami, kusi także spora ilość wspaniałych restauracji, a jak wiadomo Włochy słyną z doskonałego jedzenia. W dzielicy Brera koniecznie trzeba odwiedzić ulicę Via Fiori Chiari, gdzie pomiędzy restauracjami spotkać można wróżki oraz wróżbitów siedzących przy swoich stolikach z kartami i czekających, by powróżyć turystom. Jest tu także słynna lodziarnia Amorino Gelato, w której można kupić pyszne lody o wielu smakach. Tu można oglądać kunszt zdobień pięknych starodawnych budynków i kamienic.

Nowoczesna strona Mediolanu, Piazza Gae Aulenti

Jest to typowo Mediolan przyszłości. To tu powstają coraz to nowocześniejsze architektoniczne dzieła sztuki. W całym Mediolanie nie ma takiego Miejsca jak to. Miasto w pozostałych częściach dba o swoje piękne stare budynki, budowane setki lat temu, a w tej dzielnicy możemy zobaczyć najwyższy wieżowiec we Włoszech Torre Unicredit, który ma 231 metrów. W centrum placu stoi futurystyczna fontanna otoczona wysokimi budynkami. Jest tu także ciekawy wysoki budynek, na którego elewacji posadzono 730 drzew, wiele krzewów oraz wieloletnich roślin. Jest naprawdę zdumiewający.

Nocne życie w dzielnicy Navigli District

To tu Mediolańczycy, będący najbardziej eleganckimi Włochami spędzają wieczory. Nazwa pochodzi od sieci kanałów, które zostały wybudowane jeszcze w antyku na przełomie XII i XIX wieku, które w przeszłości służyły do transportowania towarów i zaopatrywały Mediolan w wodę. Dziś jest to miejsce w którym cały Mediolan spotyka się po zachodzie słońca.