Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niesamowicie istotne podczas trwających upałów. Jednak o picie dużej ilości płynów powinniśmy dbać nie tylko gdy temperatura na zewnątrz przekracza normy, ale też na co dzień. Nadal jednak wiele osób o tym zapomina, a o wodzie przypominamy sobie dopiero gdy organizm wykazuje już pierwsze oznaki odwodnienia. Są to między innymi zawroty i bóle głowy, pogorszenie widzenia, większe uczucie głodu, zaparcia, problemy skórne (np. przesuszenie, pękanie) i ciemny kolor moczu. Co więc robić, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Regularność

Regularne picie wody pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Brzmi fajnie, ale każdy wie, że wcale nie jest tak łatwo o tym pamiętać. Jak wyrobić w sobie nawyk picia wody? Z pomocą przychodzą aplikacje na telefon, które o określonych porach przypominają nam o wypiciu szklanki wody. Możemy też postanowić sobie, że wypijemy szklankę wody zaraz po przebudzeniu, za każdym razem, kiedy wejdziemy do kuchni, przed lub po każdym posiłku. Ustalmy sobie momenty w ciągu dnia, które będą zawsze łączyły się z piciem wody i przypominały nam o nim. Innym pomysłem jest też napełnienie wodą butelki i oznaczenie na niej konkretnych godzin, do których powinniśmy wypić daną ilość wody.

Pilnujmy tego, aby mieć wodę zawsze przy sobie. Postawmy obok siebie dzbanek z wodą i szklankę, jeśli akurat pracujemy. Włóżmy butelkę wody do torebki, tak żeby zawsze mieć ją pod ręką wychodząc z domu. Możemy dorzucić do wody mrożone owoce, sok z cytryny, miętę – cokolwiek co sprawi, że będzie nam się ją przyjemniej piło. Jeśli dodamy do wody kilka ziarenek soli i odrobinę miodu stworzymy naturalny izotonik, który jeszcze lepiej nawodni nasz organizm.

Odpowiednia dieta

Wodę do organizmu dostarczmy nie tylko poprzez picie jej, ale także w produktach, które zjadamy. Podczas upałów warto rozszerzyć dietę o owoce i warzywa, które będą dodatkowym źródłem wody, a oprócz tego także witamin i składników odżywczych. Warto sięgać po takie owoce jak arbuzy czy melony, które zawierają dużo wody, a schłodzone w lodówce, przyniosą dodatkowe orzeźwienie w upalny dzień. Sałatka ze szpinaku, pomidora, ogórka i rzodkiewki także dostarczy naszemu organizmowi dawkę nawodnienia, tak samo jak zupy, więc w gorące dni, bedą one doskonałą propozycją posiłku.

Woda z kranu

Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest stały dostęp do wody. Woda w butelkach potrafi się skończyć w najmniej odpowiednim momencie, kosztuje ona nie małe pieniądze, a plastikowe butelki nie są ekologicznym wyborem. Wodę w kranie natomiast każdy z nas ma pod ręką, w dzisiejszych czasach jest ona naprawdę dobrej jakości, jest tańsza niż woda butelkowana i picie jej jest dużo bardziej ekologiczne. W przeciwieństwie do wody butelkowanej nie zawiera mikroplastiku,  jest zdrowa, dobra i co najważniejsze łatwo i szybko dostępna.

Ile płynów wypijać?

Niestety ciężko podać konkretną ilość wody, którą dziennie powinniśmy dostarczać do naszego organizmu. Zapotrzebowanie na wodę zależy od naszej wagi, stylu życia czy temperatury a zewnątrz – im większa tym więcej wody powinno się pić. Zazwyczaj podaje się uśrednioną wartość od 1,8 do 2,5 litrów, czyli około 8 -10 szklanek wody dziennie.

Warto także pamiętać aby pić wodę bez względu na to, czy w danym momencie odczuwamy pragnienie czy tez nie. Szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych jest to istotne, ponieważ ci młodsi nie zawsze potrafią zgłaszać swoje potrzeby, natomiast seniorzy bardzo często mają zaburzony odruch pragnienia. Często też to, co uznajemy za głód w rzeczywistości jest prośbą organizmu o wodę, dlatego zanim sięgniemy po kolejny posiłek lub przekąskę, warto najpierw wypić szklankę wody i dopiero wtedy zdecydować, czy nadal potrzebujemy jedzenia.