narodziny dziecka

Narodziny dziecka są bez wątpienia jednym z najważniejszych i najbardziej emocjonalnych momentów w życiu każdego mężczyzny. Można porównać go do skoku ze spadochronem, generuje bowiem podobne wyrzuty adrenaliny. Sam poród bywa długi i trudny, stres wywołany obawami przed komplikacjami podczas narodzin,  obciążający. Jednak dopiero po narodzinach świat kobiety i mężczyzny zmienia się na zawsze.

Przestajemy być parą, stajemy się rodziną

Gdy mężczyzna przenosi przez próg swojego domu nowo narodzonego człowieka, dociera do niego, że już nic nigdy nie będzie takie samo. Świat, który istniał przed narodzinami, przeminął bezpowrotnie. Pomimo tego, że okres ciąży przygotowuje przyszłych rodziców do tego, co ma się wydarzyć, to starcie z rzeczywistością bywa zupełnie inne niż ich oczekiwania. Narodziny dziecka są tym momentem, gdy kobieta i mężczyzna przestają być parą, a stają się rodziną.

Narodziny momentem przemiany w prawdziwego ojca?

Po narodzinach dziecka zmienia się przede wszystkim perspektywa postrzegania świata. U mężczyzn wzrasta poczucie odpowiedzialności za rodzinę. Mężczyzna zaczyna myśleć o przyszłości i ją planować. Wtedy zaczyna myśleć, jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, zaczyna odkładać pieniądze, inwestować w polisy ubezpieczeniowe. Często rezygnuje z przyjemności, zainteresowań zwłaszcza tych nie do końca bezpiecznych takich jak jazda motocyklem.

Czy narodziny dziecka to koniec wolności?

Narodziny dziecka to z pewnością koniec pewniej ery, ale jednocześnie początek zupełnie nowej. Często młodzi tatusiowie muszą przejść przez etap żałoby, opłakiwania swojego starego życia. Nowe obowiązki potrafią przytłoczyć, jednak tworząca się więź między tatą a dzieckiem szybko zastępuje utracone przyjemności. U każdego taty ten okres przebiega inaczej, ale kończy się przewartościowaniem całego życia. To rodzina jest teraz na pierwszym miejscu.

Zmiana relacji z partnerką/żoną

Narodziny  dziecka to także narodziny rodziców. Od tej pory będą już zawsze funkcjonować w tej roli. Nagle z roli partnera/ partnerki muszą odnaleźć się przede wszystkim w roli rodziców, odsuwając na bok swoje potrzeby, a na pierwszym miejscu stawiając potrzeby dziecka. Relacje kochanków ulegają zmianie i powoli  muszą dostosować się do nowej sytuacji. Mężczyzna w tym okresie może czuć się odsunięty, cała uwaga kobiety skupiona jest bowiem na dziecku. U kobiet jest to zupełnie naturalne i wypływa z silnego instynktu macierzyńskiego.

narodziny dziecka

Jakie są korzyści bycia tatą?

Największym plusem posiadania dziecka jest fakt, że dziecko jest powodem do dumy. Narodziny, pierwsze kroki, pierwsze słowa to momenty, które na zawsze pozostają w sercu i pamięci. Tata już zawsze będzie cieszył się z osiągnięć swojego dziecka, nawet kiedy to dorośnie i założy swoją rodzinę. Gdy mężczyzna staje się ojcem, staje się dla swojego dziecka superbohaterem, autorytetem, człowiekiem, który wie wszystko i dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba przyznać, że niezwykle podnosi to samoocenę. Bycie tatą pobudza też kreatywność. Podczas zabaw z dzieckiem można przypomnieć sobie jak to było być małym i realizować swoje pomysły.

Narodziny początkiem pięknej przygody

Jako że narodziny dziecka są ważnym etapem w życiu zarówno mężczyny jak i kobiety, są one przełomem i momentem gdy wszystko układa się na nowo. Kobieta instynktownie łatwiej dostosowuje się do roli, tworzy ona bowiem więź z dzieckiem podczas 9 miesięcy ciąży, mężczyzna natomiast więź tę zaczyna tworzyć dopiero po narodzinach. Ten proces jest piękny i jednocześnie trudny, ale na końcu tej drogi znajduje się coś nieskończenie pięknego.