Galanteria męska stanowi doskonały dodatek i urozmaicenie stylizacji. Portfele, teczki, torby, etui na dokumenty wykonane ze skóry dodają elegancji i szyku. Jednak najbardziej popularnym dodatkiem i jednocześnie jednym z bardziej użytkowych jest pasek męski. Wbrew pozorom dobranie paska do odpowiedniej okazji oraz stylizacji nie jest prostym zadaniem. Świat mody rządzi się swoimi prawami, które warto poznać. Zatem warto jest wiedzieć jak dobrać pasek do rodzaju spodni oraz okazji.

Co należy wiedzieć dobierając odpowiedni pasek do spodni?

Rozmiar paska

Pasek do spodni może być eleganckim dodatkiem jednak jego główną funkcją jest podtrzymywanie spodni i zapobieganie ich zsuwaniu. Zatem warto jest zwrócić szczególną uwagę na rozmiar paska. Najczęściej spotykanym rozmiarem pasków jest 75 – 125 cm w obwodzie. Idealnie dopasowany pasek powinien zapinać się dokładnie w połowie wytłoczonych w nim dziurek. Zazwyczaj paski posiadają 5 bądź 7 otworów.

Jak dobrać odpowiedni pasek do okazji?

W modzie męskiej wskazuje się, że do każdych spodni posiadających szlufki powinno zakładać się pasek. Jednak galanteria skórzana nie jest uniwersalna i należy wiedzieć jaki pasek nałożyć do danego rodzaju spodni.

Eleganckie stylizacje

Zakładając garnitur należy pamiętać, że pominięcie paska, podczas kompletowania stylizacji, może być odebrane jako brak stylu i niezachowanie elegancji. Zatem w przypadku konieczności wybrania uroczystej stylizacji należy koniecznie pamiętać o założeniu paska. W tym przypadku idealnie sprawdzą się męskie paski skórzane. Zgodnie z zasadami mody męskiej pasek do garnituru powinien mieć ok. 3 cm szerokości, wówczas bez problemu mieszczą się w szlufki.

Dodatkowo eleganckie stylizacje powinny zostać dopełnione paskiem skórzanym z prostą, klasyczną klamrą. Zazwyczaj mają one kształt prostokąta z bardziej ostrymi lub zaokrąglonymi krawędziami. Warto wystrzegać się dużej ilości przeszyć, ozdób w paskach oraz dużej klamry.

Casualowe stylizacje

Z kolei do stylizacji luźnych, casualowych doskonale sprawdzą się paski parciane. Są one najczęściej używane w modzie męskiej do spodni jeansowych czy typu chino. Doskonale pasują również do krótkich spodenek. W przypadku pasków parcianych różnice kolorystyczne między spodniami a galanterią nie są postrzegane jako brak stylu.

W przypadku spodni jeansowych czy krótkich spodenek nie ma znaczenia, czy mężczyzna założy pasek skórzany czy parciany. Przy wykorzystaniu stylu casualowego istnieje duża dowolność w zakresie doboru paska. Zatem warto jest wybrać galanterię męską, w której czujesz się najlepiej i jednocześnie pasującą do całości stylizacji.

W przypadku casualowych stylizacji nie zwraca się szczególnej uwagi na konkretny wygląd klamry paska. Może być ona kolorowa o nieregularnych kształtach oraz odpowiadać indywidualnym upodobaniom. W przypadku pasków parcianych klamra bardzo często jest zabudowana, natomiast można również spotkać klamry klasyczne.

Paski męskie skórzane są idealnym dodatkiem do każdej męskiej stylizacji, nadającym jej odpowiednio casualowego lub eleganckiego stylu. Jednak ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach doboru paska do stylizacji. Okazje oficjalne wymagają założenia garnituru, zatem w tym przypadku warto zdecydować się na klasyczny pasek, z niewielką klamrą i w stonowanych kolorach. Natomiast w przypadku okazji mniej formalnych zasady ubioru są dużo swobodniejsze, ponieważ pasek powinien jedynie współgrać z całością stylizacji, zatem warto jest postawić na pasek, który wpisuje się w gust i estetykę.

Artykuł partnera: www.paoloperuzzi.it