Masz już dość swojego odbicia w lustrze? Kiedyś intensywnie trenowałeś, a dziś wielkim wysiłkiem stało się wchodzenie po schodach? Pamiętaj, że w każdej chwili możesz o siebie zadbać i poprawić zarówno swój wygląd, jak i fizyczną wytrzymałość. Mamy bardzo dobrą wiadomość dla Czytelników, którzy kiedyś w swojej młodości uprawiali intensywnie sport – Twoim wielkim sprzymierzeńcem w walce o powrót do wysportowanej sylwetki sprzed lat jest pamięć mięśniowa. To dzięki diecie, prawidłowym treningom oraz regularności i wspomnianej pamięci mięśniowej już za kilka miesięcy możesz zacząć prezentować się doskonale. Czym właściwie jest ta wspomniana pamięć? Praktyczne podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Nasze mięśnie wiele potrafią zapamiętać

Czy można szybko odzyskać utracone mięśnie? Tkanka mięśniowa, która wcześniej była poddawana intensywnym treningom według badań posiada wspominaną pamięć mięśniową. Znacznie lepiej reaguje na odbywane treningi niż tkanka mięśniowa osób, które nigdy nie osiągnęły wymarzonej sylwetki z zarysowanymi, wyraźnie widocznymi mięśniami. Dlatego, jeżeli chcesz znowu o siebie zadbać to jak najszybciej wracaj do swojego reżimu treningowego! Nawet po latach leniuchowania masz większe szanse na ładną sylwetkę w kilka miesięcy niż ktoś kto nigdy w życiu nie podejmował się treningów. Zatem biologia jest jak najbardziej po Twojej stronie i warto z tego skorzystać.

Nie spodziewaj się jednak, że pierwszy z treningów wykonasz bez większych problemów. Musisz na nowo się rozruszać i nadrobić utraconą kondycje, a to jest procesem jaki wymaga czasu i konsekwencji. Pojawią się zakwasy i będzie bolało, ale efekty treningów zaczniesz dostrzegać dość szybko w porównaniu z osobami, jakie dopiero stawiają swoje pierwsze w życiu kroki na siłowni.

Mechanizm pamięci mięśniowej – jak działa?

Tkanka mięśniowa jest zbudowana z miocytów, czyli komórek mięśniowych. To one odpowiadają za wzrost naszych mięśni produkując w swoich jądrach białka mięśniowe. Co to dokładnie dla Ciebie oznacza? Kiedy ćwiczysz jąder białek w komórkach mięśniowych robi się coraz więcej i więcej, a gołym okiem dostrzegasz jak rośne np. Twój biceps. Gdy przestajesz wykonywać regularne treningi Twoje ciało pozbywa się nadmiernej ilości białek z miocytów, a mięsień zaczyna zanikać. Jednak w procesie tym nie tracisz wypracowanych jąder białek – one pozostają w kurczących się komórkach mięśniowych i tylko czekają, aż na nowo zaczniesz o siebie dbać.

Wystarczy, że poddasz swoje mięśnie dawce solidnych treningów i zadbasz o dietę, a zaczniesz zauważać ponowny wzrost jąder białkowych w miocytach, które posiadają niebywałą zdolność do szybkiego rozwoju. W ten sposób działa omawiana tutaj pamięć mięśniowa, dzięki której w każdym momencie jesteś w stanie odzyskać utraconą formę i odbudować muskularną sylwetkę.

Do dzieła! Trzymamy kciuki za osiąganie szybkich rezultatów i konsekwencje w działaniu! Badania dowodzą, że wszystko jest możliwe. Dlatego opuść w końcu ulubiony fotel i rusz się po pracy na siłownię. Wszystko po to, aby lepiej poczuć się w swoim ciele. Wracaj do pełnej sprawności i ciesz się muskulaturą lepszą niż kiedykolwiek miałeś. To jak prezentuje się Twoje ciało zawsze pozostaje efektem podejmowanych lub zaniechanych działań z Twojej strony. Wybierasz bycie brzuchatym misiem czy pewnym siebie dobrze zbudowanym mężczyzną?