Pojawienie się dziecka w Twoim życiu wprowadzi wiele nagłych zmian. Na początku możesz być zszokowany koniecznością nocnych pobudek, zachowywaniem nieustannej czujności i wielkim poczuciem odpowiedzialności. Mały człowiek, który jest częścią Ciebie będzie wymagał sporej opieki i uwagi. To dzięki nim będzie prawidłowo się rozwijał i rósł w oczach. Kiedy dzielnie przejdziesz przez etap niemowlęcia, a Twoja pociecha zacznie w końcu samodzielnie chodzić i całkiem składnie mówić znajdziecie się w kolejnym etapie. To o nim napisaliśmy dzisiejszy artykuł. Dzieci od drugiego roku życia chcą aktywnie spędzać czas z tatą i mamą. Poznają świat, wszystko jest dla nich interesujące, a jedną z bardzo dobrych form spędzania wspólnego czasu z dzieckiem będzie sport.

Dobierz aktywność do wieku dziecka

Dwulatek nie będzie w stanie wykonać jeszcze wielu rzeczy, dlatego formę aktywności należy rozsądnie dobierać do wieku dziecka. Możecie zacząć od kupienia kolorowej piłki i nauki rzucania. To zabawa, która obu stronom może sprawić wiele radości. Niezależnie czy jesteś tatą chłopca, czy dziewczynki – piłka to zawsze dobre rozwiązanie. Z biegiem czasu będziecie mogli coraz więcej.

Do jednego z najfajniejszych etapów w rozwoju pociechy należy czas, w którym maluch otrzymuje swój pierwszy rowerek. Pozwól mu na nauczenie się zupełnie nowej czynności! Wielu rodziców w obawie, że dziecku stanie się jakaś krzywda stanowczo odmawia propozycjom kupna rowerka. To duży błąd! Dzięki niemu dziecko uczy się koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi. Przykładowo, pięciolatek już z pewnością sprosta temu zadaniu. Początki z pewnością przyniosą siniaki i odarte kolana, ale satysfakcja kiedy dziecko na czterech kółkach pokona bez kolizji pierwsze kilka metrów jest bezcenna. Poza tym nauka jazdy na rowerze skłania rodziców do spędzania czasu z dziećmi na świeżym powietrzu, co również bardzo korzystnie wpływa na zdrowie malucha. Oderwij się od pracy i domowych obowiązków kupując mały rowerek. Na początku na czterech kółkach, potem z pomocą kijka na dwóch, aż w końcu Twoje dziecko wybierze się z Tobą na mały rajd rowerowy.

Jedną z aktywności fizycznych, do których zachęca się rodziców noworodków jest pływanie. Dziecko po porodzie pamięta jeszcze środowisko wodne i warto utrwalać jego nawyki, które nabyło jeszcze w czasie ciąży. Małe dzieci nie boją się wody, a baseny nie spowodują nagłej choroby. Warto wyzbyć się tych obaw i od maluszka uczyć pociechę pływać. Dzięki temu w przyszłości basen, jezioro czy morze nie będzie wzbudzało w dziecku strachu. Natomiast umiejętność pływania z pewnością przyda się podczas wakacji, a być może kiedyś stanie się prawdziwym hobby.

Kształtuj dobre nawyki

Dzieci są jak glina i to rodzice wpływają na kształtowanie ich nawyków, poglądów i zachowań. Dlatego w trosce o malca staraj się nie tylko dbać o jego prawidłową dietę, odpowiednią ilość snu i higienę. Pomóż mu stworzyć nawyk podejmowania aktywności fizycznej, dzięki czemu w przyszłości dziecko nie będzie borykało się z problemem nadwagi, brakiem hobby, czy zwykłej koordynacji ruchowej. Pokazując maluchom, że wysiłek fizyczny może przynosić radość dbasz o ich przyszłe podejście do sportu. Istnieje wielu rodziców, którzy zaniedbali te kwestie. Nie idź tą drogą i jako ojciec wskazuj dobry kierunek od samego początku. Poza tym pamiętaj, że aktywność podejmowana z pociechą również pozytywnie wpływa na Ciebie. Jeżeli od poniedziałku do piątku spędzasz czas za biurkiem to aktywny weekend będzie prawdziwy zbawieniem dla sylwetki i dobrego samopoczucia.

Chwal i dopinguj

Pierwsze podejścia mogą być trudne, ale jako troskliwy rodzic możesz sprawić, że staną się łatwiejsze. Kiedy rowerek będzie się przewracał, a piłka zacznie uciekać dopinguj swojego malucha. Pokazując wiarę w jego siły i możliwości wpływasz na budowę wysokiej samooceny dziecka. To bardzo ważny aspekt wychowania, który nie powinien być nigdy pomijany. Nawet kiedy maluchowi nic nie wychodzi, chwal go za podejmowanie wyzwań. Pokazuj, że dzięki metodzie prób i błędów dziecko może osiągnąć wyczekiwany przez siebie rezultat. Ucz również małych kroków w realizacji założeń. Nie oczekuj od dziecka, że od razu wszystko będzie mu wychodziło. Nie krzycz i nigdy nie krytykuj. Pomagaj i bądź wyrozumiały, a z pewnością w przyszłości Twoje podejście zaowocuje ogromnym zaufaniem malucha do Ciebie. Mogłoby się wydawać, że mówimy dziś o zwykłej aktywności fizycznej. Okazuje się, że sport podejmowany przez rodziców z dziećmi ma większe znaczenie dla ich rozwoju niż moglibyśmy sądzić.

A jak jest z Tobą? Czy spędzasz aktywnie czas z swoimi pociechami?