Jak często się poddajesz? Czy lubisz odpuszczać, a może jesteś uparty i mimo wszystko dążysz do jasno wytycznych celi. Dlaczego właściwie ludzie się poddają? Warto od czasu do czasu zadać sobie samemu te pytania, aby zweryfikować jaką postawę samodzielnie reprezentujemy. Doskonałym przykładem niezrealizowanych celi, które odeszły do nieistniejącej krainy zwanej KIEDYŚ są coroczne postanowienia noworoczne. Każdego roku tysiące osób zakłada sobie listę celi do osiągnięcia w kolejnym roku kalendarzowym. Z badań wynika, że do 1 lutego przeważnie więcej niż połowa, albo zapomina o postanowieniach noworocznych, albo najzwyczajniej na świecie świadomie z nich rezygnuje poddając się. Bardzo niewielką grupę tworzą osoby, którym rzeczywiście udaje się osiągnąć założone cele. W której grupie jesteś? Tym razem przyglądamy się wytrwałości, umiejętności wytrwania w postanowieniach i sprawdzonych sposobów na wyznaczenie celów. Masz zamiar wprowadzić coś nowego w swoje życie? Ten artykuł napisano z myślą o Tobie. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego odpuszczamy?

Brak silnej woli, to częsty zarzut stawiany osobą rezygnującym ze swoich celi. Niestety nie zawsze jest on trafny. Rezygnacja może mieć kilka ukrytych źródeł. Nie zawsze będzie za nią stało powszechne lenistwo… Zdecydowana większość ludzi, która z ogromnym entuzjazmem tworzy listę swoim postanowień nierzadko przecenia swoje siły. Cele, które sobie obieramy mogą nas przerastać i warto przyjąć to do wiadomości. Statystyczny Kowalski siadając do nowiutkiego kalendarza w nowy rok myśli, że jest w stanie przenosić góry. W praktyce niestety często nie może sobie poradzić z pierwszym kryzysem… Co robi źle? Przede wszystkim nie mierzy swoich sił na zamiary i jest to podstawowy błąd. Poza tym nie określa też, jakie przeszkody mogą go spotkać w zrealizowaniu celu. Nie ma jednocześnie przygotowanego scenariusza, jak się zachować kiedy na te przeszkody natrafi. Sporą role w odpuszczaniu odgrywa także brak wsparcia ze strony naszego otoczenia. Pomoc najbliższych może okazać się przy wielu celach bezcenna, ponieważ to oni dadzą Ci wsparcie w trudnych chwilach. Dlatego tak nieopłacalną decyzją jest ukrywanie się ze swoimi celami przed świadomością innych osób. Odpuszczamy nierzadko dlatego, że czujemy się zmęczeni walką o osiągnięcie danego założenia. Zmęczenie przekształca się z zniechęcenie, a od niego prosta droga dzieli do rezygnacji. Zdarzają się także osoby, których zaniechania wynikały z faktu pojawienia się wielu trudności w kilku obszarach życia naraz. Dodatkowe obciążenie, z którego mogą samodzielnie zrezygnować jest wtedy natychmiast odsuwane w nieistniejące KIEDYŚ. Nawyk ciągłego odwlekania marzeń to błąd, w którym zdarza się na tkwić całymi latami. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Kilka cennych wskazówek popartych prawdziwymi doświadczeniami znajdziesz poniżej.

Jak wytrwać – efektywny plan działania poznaj jego sekrety

Nie istnieje magiczny środek, który sprawi że nagle schudniesz, wypracujesz mięśnie, pieniądze na wakacje odłożą się same, a język obcy wchłoniesz jak gąbka w ciągu jednej nocy. Jedyne co może pomóc w wytrwałym dążeniu do celu to przede wszystkim bardzo dobry plan działania i poprawne określenie samego celu. Co to oznacza?

Dobry plan dzieli cel na etapy, nie zakłada z góry że w krótkim czasie osiągniesz coś wielkiego. Dlatego tak istotne jest to, aby każdy Twój cel był mierzalny i określony w czasie. Przykładowo, jeżeli w rok chcesz odłożyć na wakacje 5 tysięcy złotych to postanów sobie, że każdego miesiąca odłożysz 416,66 zł. W ten sposób nie odczujesz finansowo wydatku od razu, a do określonej sumy dojdziesz krok po kroku. Przygotuj się również już na samym początku na możliwe przeszkody. Najlepiej wypisz je sobie na kartce. To pozwoli Ci przygotować scenariusze możliwych rozwiązań, dzięki którym stawisz czoła wyzwaniom. Jeśli chcesz schudnąć 10 kilogramów, a wizyty rodziny czy wyjścia na miasto mogą to utrudnić to opracuj jak wybrniesz z tych sytuacji. Możesz nauczyć się stanowczego odmawiania deseru, a być może znajdziesz tez restauracje z podaną ilością kalorii w daniach co pozwoli Ci oszacować ile i czego możesz zjeść. Stawiaj też na wsparcie ze strony bliskich. Dopingowanie w chwilach kryzysu jest na wagę złota. Możesz je również zapewnić poprzez odpowiednią dawkę motywacji. Za każdym razem, gdy będziesz chciał w przypadku odchudzania sięgać po batonik pomyśl, jak mógłbyś wyglądać za kilka miesięcy, o ile go nie zjesz. Dzieląc cele na tzw. Kamienie milowe ułatwiasz sam sobie zadanie ich osiągniecia. Będąc świadomym przeszkód sprawiasz, że łatwiej będzie je pokonać. Stawiając sobie REALNE cele masz szansę do nich dotrzeć. Zapamiętaj, aby nigdy nie dążyć do rzeczy jakie przerastają Cię już na samym początku. Informuj swoje otoczenie o postanowieniach, a świadomość wystawienia się na publiczną ocenę jedynie wesprze Twoją silną wolę.

Masz również swoje sposoby na wytrwałość? Podziel się nimi z nami pod artykułem. Do nowego roku mamy jeszcze 4 miesiące, a sprawdzone przepisy na sukces z pewnością przydadzą się jeszcze w 2019. Trzymamy całą redakcją za Ciebie kciuki!