Zima w tym roku znowu może zaskoczyć kierowców. Z myślą o nadchodzących mrozach i śnieżycach warto już dziś przygotować się na ich nadejście. O co warto zadbać przed nadejściem zimy? Małą ściągę dla naszych Czytelników przygotowaliśmy poniżej. Sprawdź, czy w swoim garażu masz wszystko co niezbędne lub wybierz się na uzupełniające zakupy. Przygotowany nie dasz się zaskoczyć!

Wymiana opon na zimowe

Zmiany opon letnich na zimowe należy dokonać, gdy temperatura spadnie poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Surowce używane do produkcji opon letnich nie nadają się na ośnieżone drogi i źle reagują na ujemne temperatury. Oba typy opon mają różny skład i wyraźnie różnią się między sobą wzorem bieżnika. Doświadczony kierowca szybko zorientuje się na jakim rodzaju opon w danej chwili jeździ. Dla nowicjuszy różnica może być niedostrzegalna, ale nie zmienia to faktu że opony należy co roku wymieniać. Nie warto z tą czynnością czekać do pierwszych przymrozków i śnieżyc. Dbaj o komfort swojej jazdy i jej bezpieczeństwo.

Olej silnikowy

Dla każdego kierowcy bardzo ważny jest jego poziom. Jeżeli jest go niewiele koniecznie uzupełni braki. Sprawdź także, czy nie zbliża się termin jego wymiany , której lepiej dokonać przed nadejściem srogich mrozów. Musisz być świadomy tego, że olej silnikowy jako substancja płynna na skutek niskich temperatur gęstnieje, co źle wpływa na elementy odpowiadające za napęd pojazdu.

Akumulator

Przygotuj swoja instalacje elektryczną w samochodzie na nadejście mroźnych poranków. Inaczej nie raz zdziwisz się, że Twój pojazd nie chce odpalić. Sprawdź koniecznie, jakie jest napięcie w akumulatorze i skuteczność jego ładowania. Zorientuj się również, w jakim stanie są kable dostarczające prąd do świec zapłonowych. Dbaj o czystość tego co pod maską samochodu! Usuń smar i śniedź, które zimą mogą przełożyć się na złe funkcjonowanie akumulatora i jego instalacji elektrycznej. Nie szczędź pieniędzy na konieczne wymiany, jeżeli są niezbędne do zachowania sprawności pojazdu.

Wycieraczki

To one są elementem, który jest bardzo intensywnie wykorzystywany podczas zimy. Gwarantują dobrą widoczność drogi, co przekłada się na bezpieczeństwo samego kierowcy i pozostałych uczestników ruchu. Warto sprawdzić ich stan zanim spadnie pierwszy śnieg. Jeżeli na powierzchni wycieraczek dostrzegasz pęknięcia lub widzisz wytarcie gum to koniecznie wymień je na nowsze.

Światła

To dzięki nim widzisz ciemną jezdnie rano i wieczorem. Bez sprawnie działających lamp świateł samochodu stajesz się zagrożeniem ruchu drogowego. Dlatego kontroluj ich działanie regularnie nie tylko przed nadejściem zimy. Wymieniaj niedziałające żarówki, a dzięki temu zatroszczysz się o spokojny powrót do domu i drogę do pracy.

Karoseria samochodu – mycie i woskowanie

Warstwa lakieru znajdująca się na powierzchni karoserii Twojego pojazdu wymaga pielęgnacji. Dbając o nią przeciwdziałasz korozji. Po myciu auta w myjni warto postawić również na woskowanie, które zabezpieczy pojazd przed wilgocią i oddziaływaniem soli wysypywanej na zaśnieżone drogi.