Zimne piwo to jeden z najchętniej wypijanych trunków podczas upałów. Trudno znaleźć mężczyznę, który nie lubiłby dobrego piwka. Jego smak i zapach jest doskonale nam znany, ale czy sącząc ulubiony browar zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak on powstaje? Przecież nie pojawia się niespodziewanie z nieba ? W jaki sposób uzyskuje się smaczne piwo, po które sięgamy z uśmiechem na ustach? W czym tkwi tajemnica świetnego piwa? Nasza redakcja postanowiła się mu bacznie przyjrzeć. Sprawdziliśmy, jaki proces musi przejść niejeden litr piwa, zanim trafi na nasze stoły.

 

Coraz chętniej sięgamy po piwa lokalne


W ostatnich latach coraz bardziej zauważalna staje się tendencja do sięgania po piwa kraftowe. Zamiast iść
do supermarketu po pierwsze lepsze piwo ze znanym logo, coraz częściej wolimy sączyć piwa rzemieślnicze. Skąd ten fenomen? Okazuje się, że nawet w przypadku alkoholu stawiamy na jego jakość i szukamy wyjątkowości. Tak jak w miłośnicy kawy czy wina również smakosze piw wykształcają w sobie nawyk sięgania po ciekawe, oryginalne smaki. W końcu piwo nie ma służyć upijaniu się. To dodatek w chwilach relaksu. Dlatego wielu z nas lubi od czasu do czasu postawić na piwa lokalne, które w przeciwieństwie do piw popularnych marek wyróżniają się niepowtarzalnym składem i smakiem. A Ty jakie piwo lubisz najbardziej?

Moc składników

Nasza Redakcja szybko odkryła, że bez podstawowych składników takich jak chmiel, woda i słód nie ma piwa. Aby uzyskać naprawdę dobre piwo, browary nierzadko wzbogacają skład o kolejne dodatki. Im bardziej złożony jest skład złotego trunku, tym lepszy pozostaje on w smaku.
Okazuje się, że sam słód ma kilka odmian i należy go dobrze dobierać, by uzyskać odpowi
ednią kompozycję. Browar może postawić na użycie słodu monachijskiego, karmelowego, jęczmiennego lub jasnego. Podobnie w przypadku najważniejszego składnika-chmielu, gdzie do wyboru mamy chmiel w najrozmaitszych odmianach. Do najbardziej popularnych należy chmiel suszony, prasowany, granulat z chmielu i sam ekstrakt. Chmiel odpowiada za wyczuwalny po otwarciu butelki aromat. Natomiast użycie kwasu mlekowego, askorbinowego i drożdży również wpływa na smak i jakość uzyskiwanego piwa.

Warzenie

Każde dostępne piwo musi przejść przez etap warzenia, który odbywa się w tzw. warzelni. To tutaj uzyskiwana jest brzeczka słodowa, czyli wodny roztwór składający się z cukrów, soli mineralnych, białka, dekstryny oraz składników garbnikowych i goryczkowych. Słód jest tutaj kondensowany w wysokiej temperaturze wody. Powstaje zacier, który trafia do kadzi filtracyjnej. Następnie beczka, jaka nie zawiera jeszcze chmielu, trafia do warzelnego kotła. Tam dodaje się chmiel i wszystko gotuje przez 60 minut. Potem zawartość beczki trafia do kadzi, gdzie odsączane są wszystkie wytrącone białka. Po schłodzeniu i napowietrzaniu uzyskanej brzęczki dochodzi do procesu fermentacji.

Siła fermentacji


Co stoi za wysoką jakością smaku piwa? Okazuje się, że tajemnica tkwi w fermentacji. Jest to złożony proces, który odpowiada za produkcję
różnorodnych piw. Określa się go mianem oddychania beztlenowego, które ma miejsce w momencie gdy do schłodzenia sodu dodane zostaną drożdże. Na skutek utleniania cukru i powstającego dwutlenku węgla uzyskiwany jest alkohol. Procesy fermentacji dzieli się na fermentację górną i dolną.

Fermentacja górna to proces łatwiejszy do przeprowadzenia polega na zastosowaniu drożdży gatunku Saccharomyces cerevisiae, które unoszą się na powierzchni beczki w temperaturze od 16 do 24 °C. Fermentacja ta przebiega znacznie szybciej niż wspomniana fermentacja górna, a uzyskiwane w ramach tego procesu piwo ma znacznie więcej alkoholi i estrów zapachowych. Najczęściej dzięki tej fermentacji uzyskuje się piwa pszeniczne.

Fermentacja dolna polega na wykorzystaniu drożdży lagerowych, które opadają na samo dno beczki w temperaturze od 8 do 12°C. Niższa temperatura fermentacji znacząco wydłuża proces fermentacji, który może trwać kilka tygodni. Uzyskiwane piwo ma bardzo wyraźny smak i jest określane jako piwo typu lager. Obecnie szacuje się, że przeszło 90% piw dostępnych na polskim rynku to piwa typu lager.

Leżakownie

Kiedy piwo jest już prawie gotowe, przychodzi moment na jego leżakowanie w tzw. tankach leżakowych. Tam musi pozostać przez okres powyżej 7 dni. Jest tutaj schładzane do temperatury -1,5°C.

Filtrowanie

Po etapie leżakowania piwo jest poddawane bardzo dokładnej filtracji. Wszystko po to, aby usunąć niepotrzebne składniki, jakie wraz z drożdżami nie opadły na dno beczki. Po skomplikowanej filtracji, która pozbawia piwo zbytecznych białek, polifenoli, dwutlenku węgla nadchodzi moment rozlania piwa do butelek na linii rozlewniczej. Po tak długiej drodze, transporcie do poszczególnych punktów sprzedaży, zimna butelka smacznego piwa trafia na blat Twojego stołu w salonie.