Mężczyźni i kobiety różnią się miedzy sobą pod wieloma względami. Jednym z nich są nasze odmienne hormony. To dzięki nim posiadamy cechy charakterystyczne dla każdej z płci. U Panów jednym z najistotniejszych jest testosteron. Czy wiesz za co dokładnie on odpowiada? Jak rozpoznać objawy, które świadczą o problemach związanych ze zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem tego hormonu? Garść praktycznych informacji, dzięki którym dokładnie przyjrzysz się swojemu zdrowiu znajdziesz w dzisiejszym artykule. Stań twarzą w twarz z prawdą o testosteronie!

Czym właściwie jest popularny testosteron?

Testosteron to męski hormon płciowy, który powstaje głównie w jądrach. Jego niewielki procent posiadają także kobiety. To dzięki obecności testosteronu mężczyźni mają znacznie niższy głos niż kobiety, a na siłowni szybciej mogą budować masę mięśniową. Ten związek stoi również za męskim zarostem czy mocniejszym niż u kobiet owłosieniem ciała. Prawidłowa ilość testosteronu w męskiej krwi to 270-1100 ng/100 ml. Jego obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania męskiego organizmu, ale zdarzają się przypadki jego niedoboru lub nadmiaru. Za ilość hormonu testosteronu w ludzkim ciele odpowiada nasza przysadka. Z uwagi na zachowanie zdrowia powinieneś czujnie obserwować swój organizm. Przykładowo, zbyt wysoki poziom tego męskiego hormonu może prowadzić do znaczącego obniżenia odporności, co z pewnością mogłoby pogorszyć komfort codziennego życia o zdrowiu i samopoczuciu nie wspominając. Troszcząc się o naszych Czytelników postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie objawy, które stoją za nadmiernym lub zbyt niskim poziomem testosteronu. Co się do nich zalicza? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak działa na Ciebie testosteron?

Przyjrzyjmy się temu, jak testosteron wpływa na funkcjonowanie każdego dnia. Okazuje się, że największe stężenie tego hormonu występuje od rana do popołudnia. Dzięki temu Panowie czują się dobrze, są gotowi do podejmowania różnych wyzwań i nie brakuje im energii. Dlatego do południa warto wybrać się na trening nie tylko na siłowni ? W tym czasie zyskujesz także znacznie większą pewność siebie i koncentracje. Oznacza to, że do godziny 12 możesz także znacznie lepiej się uczyć czy przeprowadzać efektywniejsze spotkania biznesowe. Próbowałeś? Jeżeli nie to koniecznie to przetestuj! W godzinach popołudniowych spadek poziomu testosteronu sygnalizuje znacznie łagodniejsze nastawienie. To doskonały moment, aby prowadzić z Tobą negocjacje lub przekazać Ci niekoniecznie dobre informacje. Z drugiej strony nie czując dozy energii jesteś też znacznie lepszym współpracownikiem, ponieważ dużo łatwiej jest wypracować o tej porze kompromisy. Im późniejsza godzina tym bardziej zaczynasz odczuwać zmęczenie. Dlatego, jeżeli trenujesz na siłowni po pracy koniecznie musisz zjeść solidny posiłek przed treningowy. Najlepszym rozwiązaniem, które pomaga podnieść poziom testosteronu jest drzemka. Po niej poczujesz z pewnością na nowo przypływ energii. Prowadzenie zdrowego stylu życia z prawidłową dietą i odpowiednią ilością snu stanowi gwarancję utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu w Twoim ciele. Dlatego DBAJ O SIEBIE!

Objawy zawyżonego poziomu testosteronu

Wbrew pozorom mężczyzna może cierpieć na zbyt wysoki poziom testosteronu w organizmie. Chociaż może Ci się wydawać, że spora ilość testosteronu sprawia, że będziesz bardziej męski to niestety jesteś w ogromnym błędzie. Zawyżony testosteron to poważny znak ostrzegawczy, jak go rozpoznać? Do najczęściej pojawiających się objawów, które świadczą o wysokim poziomie testosteronu należą:

– długotrwałe wzwody

– skłonność do agresji

– łysienie

– większe przetłuszczanie włosów (łojotok)

– problemy ze snem

Nie czekaj, aż Twój stan fizyczny i psychiczny będzie się pogarszał. Jeżeli obserwujesz u siebie powyższe objawy natychmiast skonsultuj się z lekarzem i zacznij o siebie dbać.

Objawy niskiego poziomu testosteronu

Niedobór testosteronu jest równie groźny co jego nadmiar. Odczuwanie skutków braku jego odpowiedniej ilości każdy mężczyzna opisuje inaczej. Jednak do klasycznych przykładów objawów należą przede wszystkim:

– obniżone libido, zaburzenia wzwodu prącia, zmniejszenie objętości jąder

– powiększenie piersi

– zmniejszony poziom owłosienia ciała

– zmniejszenie masy mięśniowej

– gorsza pamięć i koncentracja

– drażliwość i wahania nastrojów

– zwiększenie tkanki tłuszczowej

– większe przetłuszczanie włosów (łojotok)

Pamiętaj, że z roku na rok poziom testosteronu spada w Twoim organizmie. To zupełnie naturalne zjawisko, ponieważ stężenie hormonu zmienia się pod wpływem przeżywanych emocji czy stanu zdrowia. Im lepiej będziesz się odżywiał, nie zaniedbasz aktywności fizycznej i regularnie będziesz kontrolował stan swojego organizmu tym większe masz szanse na zachowanie dobrego samopoczucia na dłużej. Jeżeli zauważasz symptomy, które mogłyby świadczyć o Twoim problemie z testosteronem koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty.