Jak zwalczyć problem nadpotliwości

Upał nie raz i nie dwa przyczyni się tego lata do powstania potu. Kiedy jest go zdecydowanie za dużo możesz zacząć czuć się niekomfortowo we własnej skórze. Na szczęście istnieją sposoby na zniwelowanie tego nieprzyjemnego efektu. Jeżeli właśnie szukasz pomocy w tym zakresie koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł. 

Dlaczego się pocimy? 

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który występuje u każdego człowieka. To dzięki niemu nasz organizm reguluje temperaturę ciala i chroni je przed nadmiernym przegrzaniem. Pocenie się może pojawić się podczas uprawiania sportu, seksu, stanu zdenerwowania, czy właśnie podczas wysokich temperatur latem. W ciągu doby człowiek wytwarza około 900 mililitrów potu! Nie jesteśmy w stanie go kontrolować. Nasz gruczoły potowe wytwarzają go bez udziału ludzkiej woli. 

Z problemem nadpotliwości borykamy się wtedy, gdy nasze ciało zaczyna wytwarzać dużo więcej potu niż jest potrzebne do zachowania prawidłowej termoregulacji. Warto w takiej sytuacji poszukać przyczyn. Może okazać się, że borykasz się z poważnymi problemami zdrowotnymi, a czasem wystarczy po prostu ubierać lżejsze ubrania. 

Przyczyny nadpotliwości – sprawdź, czy dotyczą Ciebie! 
Katalog przyczyn, które mogą powodować nadpotliwość jest spory. Może okazać się, że dotyka Cię kilka jednocześnie. 
Nadpotliwość, jak już wspominaliśmy może okazać się wynikiem stresu. Warto w takich sytuacjach popracować nad metodami wyciszania się i dobrze poznać źródło nerwów. W ten sposób dużo łatwiej będzie Ci się wyciszyć i opanować. Być może to pomoże ci zwalczyć nieprzyjemną nadpotliwość. 

Zbyt duża masa ciała u osób otyłych to kolejny z najczęstszych powodów nadpotliwości. Każdy mniejszy lub większy wysiłek u osoby z nadwagą będzie wzmagał pracę gruczołów potowych, co bezpośrednio prowadzi do procesu pocenia się. Warto pamiętać, że nadwaga może wywołać różnego rodzaju problemy hormonalne, które nie pozostają również w katalogu przyczyn nadpotliwości. Dlatego, jeżeli zmagasz się z nadwagą odwiedź dietetyka i przejdź na redukcje dla własnego zdrowia. 

Nadmierne pocenie się może być skutkiem niedocukrzenia, które nazywa się hipoglikemią. Obszarami, które pocą się przy tej dolegliwości najbardziej są pachy i głowa. Osoba chora intensywnie poci się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Borykają się z takimi objawami lepiej ich nie ignorować i udać się do lekarza. Nadmiernym poceniem może objawiać się również choroba nowotworowa, dlatego z wizytą nie warto zwlekać w nieskończoność. 
Poza tym warto zwrócić uwagę na codzienną higienę osobista i rodzaj noszonych ubrań. Podczas upałów wskazane są szybkie prysznice chłodną wodą, które pomagają wyregulować temperaturę ciała i zapobiegają nadpotliwości. Gorące kąpiele lepiej zostawić na okres jesienno-zimowy, ponieważ latem mogą one przyczynić się do wzmożonej pracy naszych gruczołów potowych.

Wybierając strój na lato lepiej stawiać na naturalne i przewiewne materiały ( np. szyte z lnu, bawełny i jedwabiu) niż ich sztuczne odpowiedniki. W ten sposób ułatwisz swojemu ciału termoregulację i będziesz znacząco mniej się pocić. 

Wypróbuj domowe sposoby na nadpotliwość 

Zadbaj o zdrową dietę, a ona pomoże Ci zwalczyć kłopot nadpotliwości. Jeżeli zrezygnujesz z ostrego jedzenia i zaczniesz wypijać minimum 2 litry wody z pewnością odczujesz różnice. Postaw na owoce i unikaj czosnku, cebuli, czy chili. Te składniki mogą wzmożyć nieprzyjemny zapach potu nie tylko latem.

Osobom walczącym z nadpotliwością zaleca się kąpiele w ziołach. Świetnie sprawdzają się mieszanki z szałwi, kory dębu, melisy. Możesz wykorzystać je również w kuchni pijąc napary ziołowe, które również pomogą zadbać o prawidłową termoregulację Twojego ciała.

Może Cię również zainteresować: Jak zlikwidować problem potliwości stóp?